100-lecie kobiet w Policji: Historia i osiągnięcia


W 2025 roku przypada stulecie istnienia kobiet w polskiej Policji, co zbiega się z ważnym momentem w historii tej instytucji. 26 lutego 1925 roku minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzenie policji kobiecej, co stało się początkiem długiej drogi kobiet w tej służbie. Już kilka tygodni później, w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie, rozpoczął się specjalny kurs dla pierwszych funkcjonariuszek. W ciągu stu lat działania, kobiety w Policji zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a ich wkład w działania policyjne jest niezaprzeczalny.

Na początku lat 20. XX wieku tworzenie żeńskiej służby policyjnej nie było łatwe. Po wprowadzeniu przepisów wykonawczych w 1923 roku, w 1925 roku rozpoczęto szkolenie pierwszych 30 policjantek, które zostały wyszkolone w zakresie walki z nierządem oraz handlem ludźmi. Dowództwo nad tą jedną z pierwszych formacji policji kobiecej objęła Stanisława Filipina Paleolog, która odegrała kluczową rolę w rozwoju tej służby przez kolejne lata. Policjantki były kierowane głównie na posterunki w Warszawie i Łodzi, gdzie w miarę upływu czasu zaczęły pełnić coraz ważniejsze role w życiu społecznym i policyjnym.

W miarę jak potrzeby społeczne rosły, policja kobieca systematycznie się rozwijała. Kursy dla kandydatów były organizowane z rosnącą regularnością, a liczba policjantów wzrastała. Ważnym momentem było wydanie rozporządzenia w 1935 roku, które miało na celu poszerzenie kadry kobiecej. Dzięki szkoleniom oraz zwiększonej liczbie obowiązków, policjantki zyskały szerszy zakres działań i obowiązków. Współpraca z innymi krajami oraz uznanie dla osiągnięć polskiej policji kobiecej potwierdzały jej skuteczność i profesjonalizm, co przyczyniło się do budowania pozytywnego wizerunku tej formacji zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Źródło: Policja Chorzów


Oceń: 100-lecie kobiet w Policji: Historia i osiągnięcia

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:24


Zobacz Także